Neurologopeda dziecięcy w Jelczu – terapia dysleksji

Leczenie dysleksji

U znacznej ilości dzieci w wieku edukacji wczesnoszkolnej stwierdza się dysleksję. Ten osobliwy kłopot powiązany niezwykle często z mikrouszkodzeniami układu nerwowego, wyraża się m.in. tym, iż uczeń popełnia dużo błędów podczas pisania ze słuchu. Dziecku trudno jest pojąć reguły ortografii, często zapisuje w taki sposób jak słyszy, po drugie może mieć także problemy z nauką obcych języków.

Terapia dysleksji

Dzieci, które posiadają odpowiednie orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, u których zdiagnozowano dysleksję, muszą zostać otoczone pomocą w szkole. Przeprowadza się dla nich zajęcia, które określane są rewalidacją. Nadzwyczaj nierzadko zajmują się tym pedagodzy szkolni, lub też psychologowie edukacyjni bądź nauczyciele współorganizujący. Regularna praca z dzieckiem, czyli właśnie leczenie dysleksji, może dostarczyć rzeczywiście mnóstwo dobrego a także wesprzeć w zapamiętywaniu słusznych wzorców zapisywania. Należy niemniej jednak pamiętać o tym, że godzina lub dwie w tygodniu, poświęcone na tego typu terpaię z pacjentem, to często zbyt mało. Co zatem wolno zdziałać więcej?


Praca z dzieckiem w miejscu zamieszkania

Poza terapią dysleksji w szkole, podczas ponadprogramowych zajęć określanych rewalidacją, z dzieckiem trzeba także ćwiczyć w domu. Żeby dziecko w ogóle miało do tego chęć, ważne jest nabycie stosownych towarów, jakie będą dla niego zajmujące. Można znaleźć atrakcyjne materiały szkolne na przykład w księgarniach dla logopedów, rodzic ma możliwość również poprosić wychowawcę o wydanie poniektórych artykułów do pracy w domu. Dziecko powinno regularnie spędzać czas na ćwiczeniach indywidualnych, nie może być aczkolwiek jej również nazbyt dużo, bo prędko zdoła dojść do zrażenia. W każdym razie leczenie dysleksji to długoterminowy proces, nie należy ganić dziecka za niekoniecznie szybko poprawiające się oceny z języka ojczystego. Wychowawcy powinni dopasować żądania wobec uczniów z orzeczeniem, ponieważ trzeba dosadnie podkreślić, że dysleksja u dziecka to nie jest jego fanaberia ani złośliwa ochota. Poza tym dysleksja nie znaczy, iż dziecko nie będzie mogło ukończyć właściwej szkoły, czy też uzyskać właściwego fachu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: terapia dysleksji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *